Nyár fejfájás nélkül!

A fejfájás és a migrén az egyik leggyakoribb fájdalom, amire a nyár folyamán panaszkodunk-különösen a forró, kánikulai napokon.
De miért pont nyáron támad a fejfájás?
Szakértői kutatások szerint a fejfájás gyakorisága a hőmérséklet emelkedésével egyenes arányban nő; kockázata 8%-kal növekszik minden olyan esetben, amikor a hőmérő higanyszála 9 fokkal feljebb kúszik.
A meleg kitágítja az agyi ereket, melyek így nyomást gyakorolnak a környező idegvégződésekre, ez pedig lüktető fájdalommal jár.
A forró hónapokban a leggyakoribb fejfájás a migrén, melyet számtalan dolog kiválthat: hőingadozás, páratartalom és légnyomás változás, erős napsugárzás, vakító napfény, viharok, szárazság.
A migrénes fejfájás általában lüktető, görcsös jellegű, szinte mindig hányinger, étvágytalanság, valamint a külvilág ingerei (fény, hangok, szagok) iránti fokozott érzékenység kíséri.
Ha migrénnel küzdünk, a nyári hónapokban egymást követő frontok súlyosbíthatják és gyakoribbá tehetik tüneteinket.
A migrénes betegek nagy része küzd fényérzékenységgel. A kutatók szerint a fokozott intenzitású napfény a nyári szezonban sűrűbben idézi elő a migrénes rohamokat, különösen azoknál a betegeknél, akik aurás migrénnel küzdenek.
De nemcsak a migrén gyakoribb nyáron! Az egyik legsúlyosabb típusú fejfájás, a cluster fejfájás heves, intenzív, féloldalas rohamokkal jelentkezik naponta több alkalommal, és hetekig-hónapokig gyötörhet minket. A cluster fejfájás szintén sűrűn fordul elő évszakváltáskor, például júliusban és augusztusban, amikor a rövid éjszakák és hosszabb nappalok felborítják alvási ciklusainkat.
Mi köze a melatoninnak a fejfájáshoz?
A melatonin hormon, amelyet az agyi tobozmirigyünk választ ki és azáltal, hogy elálmosít, segít irányítani az alvási ciklusainkat.
Vizsgálatok igazolták, hogy mind a migrénesek, mind a cluster fejfájós betegek esetén a melatonin szint alacsony.
Mivel testünk nappal világos, napfényes környezetben jóval kevesebb melatonint termel, a rövid éjszakák és fényes, hosszabb nappalok felboríthatják a megszokott alvási-ébrenléti ciklusainkat, ami fejfájáshoz vezethet.
A kiszáradás egyenes út a fejfájáshoz!
A migrént és a fejfájást a dehidratáció, valamint a fokozott verejtékezés miatti víz-és nátriumveszteség is kiválthatja, ezért mindig győződjünk meg róla, hogy elég folyadékot fogyasztunk a nyári melegben.
Célszerű, ha mindig magunknál tartunk egy üveg ásványvizet és rendszeresen iszunk belőle.
Tudta, hogy a craniosacralis terápia bármilyen típusú fejfájás esetében enyhülést vagy akár végleges gyógyulást nyújthat?