Bejelentkezés
+36.20.443.8822
Cím
1126 Budapest,
Brassai Sámuel u. 4.
Az
egészséges
élet öröme.
Menü

5 testi tünet, amely mérgező párkapcsolatra utal

2019.09.27
Miről ismerheti fel, hogy mérgező kapcsolat?

Nem arról, hogy sok benne a konfliktus és a veszekedés, és nem is arról, hogy már rég idegenként élünk egymás mellett.

Egy mérgező kapcsolat, arról a fojtogató légkörről ismerhető fel, amely folyamatosan körülvesz minket.

Ahol hiányzik a bizalom, a kölcsönös tisztelet, az elfogadás, az öröm és a belső nyugalom.

A mérgező kapcsolatok egy állandó belső negatív állapotot hoznak létre, amely negatív énképpel és alaposan megtépázott önértékeléssel jár együtt, mely egyre csak súlyosbodik.

 

Az a kapcsolat, amelyben nem érezzük jól magunkat, nemcsak a pszichénknek árt, hanem kihat az egészségünkre is és a folyamatos stressztől kezdve az alvászavarokon át egészen szervi elváltozásokig testünket is tönkre teheti.

 

1, Stressz és fáradtság

A mérgező kapcsolatok olyan stresszreakciót („harcolj vagy menekülj!”)  indítanak el bennünk, melynek hatására agyunk az adrenalin és kortizol nevű stersszhormonokkal árasztja el testünket. Mivel ezeket a hormonokat a mellékvese termeli, az elhúzódó stressz a mellékvese kimerüléshez, krónikus fáradtsághoz és az immunrendszer legyengüléséhez vezethet.

Ez persze társunk számára tiszta hasznon lehet, hiszen így sokkal kevésbé lesz energiánk harcolni és folyamatosan kontroll alatt tarthat minket.

 

2, Alvászavarok

Azok, akik rossz párkapcsolatokban élnek, gyakran küzdenek alvási problémákkal is; nehézséget okozhat az elalvás, vagy éppen felébrednek éjjel, és nem tudnak visszaaludni. Ez persze gyorsan kimeríti az immunrendszert és még fogékonyabbá teszi őket a stresszre és a betegségekre.

 

3, Emésztési zavarok

Az állandó konfliktusok megnövelik a stresszhormok szintjét, ez pedig gyakran vezet gyomorpanaszokhoz és emésztési problémákhoz (hasmenés, IBS). Stresszhelyzetben ugyanis kevesebb emésztőenzim termelődik, a gyomornyálkahártya sérülékenyebbé válik, ami refluxos tünetekhez, súlyosabb esetben fekélyhez is vezethet.

Beleink fokozott érzékenységgel reagálnak a testünk más részeiről érkező ingerekre. A vegetatív idegrendszer és a stresszhormokok hatására megváltoznak (felgyorsulnak vagy lelassulnak) a bélmozgások, romlik a belek vérellátása, az emésztés hatékonysága, és sérül a bélfóra is.

 

4, Izomfeszültség

Az izmok azonnal reagálnak a stresszre, megfeszülnek, hogy folyamatos harckészültségben legyenek. A mérgező párkapcsolat is hasonló tüneteket okoz náluk, izomfeszülések és fájdalmas csomók alakulhatnak ki meginkább a váll és a nyak tájékán.

 

5, Depresszió

Ha állandóan kritizálnak minket, ha folyamatosan meg akarunk felelni a másiknak, miközben elfeledkezünk a saját igényeinkről, ha egyfolytában aggódunk, és úgy érezzük, hogy nem értékelnek minket, az állandó stresszt és szorongást kelt bennünk. Önbecsülésünk letörése, a kimerültség és az értékvesztettség érzése pedig hosszú távon depresszióhoz is vezethet.

 

Nem könnyű kilépni egy ilyen kapcsolatból. Ha sikerül, a tünetek az idő múlásával általában enyhülnek, de az is előfordulhat, hogy részben vagy egészben megmaradnak.

Ebben az esetben segíthet nekünk a craniosacralis terápia is.