Kiégve

Mivel munkájukhoz az átlagosnál jóval nagyobb mértékű empátiára van szükségük, a hosszú távú intenzív érzelmi megterhelés előbb-utóbb fizikai-érzelmi-mentális kimerültséghez vezet.
A kiégés mögött egyéb okok is állhatnak: stressz, túl nagy felelősség, gyakori krízishelyzet, a munka iránti motiváció csökkenése, a munkahelyi vagy anyagi elismerés hiánya, a munkahelyi kapcsolatok megromlása, adminisztratív terhek stb.
Az érzelmi blokkokhoz idővel olyan testi tünetek is társulhatnak, mint a kimerültség, krónikus fáradtság, fejfájás, emésztési problémák, alvászavarok. A pszichés tünetek között pedig gyakran jelentkezik szorongás, ingerültség, koncentrációs zavarok, stressz.
Sokaknál megnő az alkoholfogyasztás, a kávé, dohány, egyéb drogok használata.
A fáradság, közöny, fásultság elmélyülésével a kiégésben szenvedő beteg teljesen elveszíti korábbi motivációit. Munkamorálja és teljesítménye leromlik, közömbössé válik, személyes kapcsolatai fellazulnak, magányossá válik.
Miközben komoly egzisztenciális problémákkal, valamint a reménytelenség érzésével küzd, egyre kétségbeesettebbé válik. Ez akár teljes munkaképtelenséghez, önpusztításhoz, depresszióhoz is vezethet.
A burnout 5 szakasza:
A kutatások alapján a kiégés folyamatára jellemző mechanizmus általában minden érintettnél hasonló szakaszokkal zajlik le.
Idealizmus szakasza:
Kezdeti lelkesedés, gyakran irreális célok kitűzésével, fokozott teljesítmény.
Realizmus szakasza:
Az egyén tisztában van képességeivel, kompetenciájával, tevékenységének lehetőségeivel és korlátaival, valóságos képet alkot önmagáról és a munkájáról.
Stagnálás/ kiábrándulás szakasza:
Csökken a teljesítőképesség, a motiváció, az érdeklődés, a nyitottság. A munka rutinszerűvé válik.
Frusztrációs szakasz:
Szakmabeli visszahúzódás, a saját tudásuk és hivatásuk értelmének kétségbe vonása.
Apátia, fásultság szakasza:
Motiváció teljes hiánya, a pálya elhagyása.
Hogyan védekezzünk a burnout ellen?
A kiégés megelőzhető és kezelhető probléma, persze ehhez fontos, hogy mielőbb felismerjük fenyegető jeleit. Ebben kiemelt szerepe lehet a kollégáknak, akik szükség esetén segítséget nyújthatnak az érintettnek. A munkahelyi problémák elviselését megkönnyíthetik a munkahelyen kívüli baráti kapcsolatok, a támogató családi légkör. Megelőzésében nagy szerepe van a képzéseknek, továbbképzéseknek, tréningeknek, a támogató jellegű munkahelyi kapcsolatoknak. Fontos lehet a kellő önismeret, a személyes motivációk és hivatásunk határainak tisztázása is.
A burnout elleni leghatékonyabb megoldási mód a prevenció, ezért fontos, hogy a munka mellett elég időt szakítsunk a pihenésre, konstruktív kikapcsolódásra is.
Úgy érzi Ön is érintett? A craniosacralis terápia – ahogy a legtöbb mentális és lelki probléma kezelésében- a kiégés szindróma esetén is segítségére lehet!